ŚLIMAKI KONKURSOWE - "ALE PASZTET!" I "ZŁOTA KURKA"

alepasztet"ale Pasztet!" - 23 października odbył się jeden z najbardziej wyczekiwanych konkursów gastronomicznych w tym roku. Impreza corocznie odbywa się w ramach Kulinarnego Pucharu Polski i promuje tradycyjną kuchnię opartą na dziczyźnie oraz skarbach runa leśnego Borów Dolnośląskich, co podkreśla wyjątkowe miejsce, jakim jest Zamek Kliczków. Podczas tej trzydniowej uroczystości każdy miał okazję zobaczyć kulinarne popisy gwiazd takich, jak Sylwia Biały, Mariusz Szwed, Tomasz Welter czy Marcin Świder. W konkursie podzielonym na 3 poziomy zmierzyli się amatorzy, uczniowie szkół gastronomicznych i profesjonalni kucharze. Zwycięstwo jest przepustką do zawodów Kulinarnego Pucharu Polski.

Pasztet ze ślimaków Snails Garden, stał się daniem konkursowym! - "ale Pasztet!" - Zamek w Kliczkowie. Zdjęcia Łukasz Bojanowski, Tomasz Walter, Łukasz Bojarowski - bigfoto.com.pl

Ślimaki przygotowała: Ekipa Vistula Hotel ŚWIECIE - Albert Bojarowski i Mateusz Bajera

 

 

zk 14"Złota kurka" rozstrzygnięta! Ślimaki Snails Garden królowały!

 Zdecydowanie największym powodzeniem, nie tylko w kontekście podziwiania ale przede wszystkim degustowania, cieszyły się potrawy przygotowywane na bazie ślimaków.

W Vistula Hotel w Świeciu miała miejsce już druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Szkół Gastronomicznych o Puchar „Złotej Kurki”. Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się ponad 30 szkół gastronomicznych z całej Polski. Na bazie opisu potrawy oraz sposobu przygotowania zostało zakwalifikowanych jedenaście dwuosobowych drużyn z całej Polski.

 

1. Mikołaj Gill i Mateusz Stolc - Zespół Szkół Hotelarsko Gastronomicznych w Gdyni
2. Aleksandra Koslowska i Patrycja Witek - Zasadnicza Szkoła Zawodowa Start w Bydgoszczy
3. Aleksandra Bogdanow i Mikołaj Sobiecki Zespół Szkół Gastranomiczno - Hotelarskich w Warszawie
4. Lidia Strzyżewska i Artur Weronski Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie
5. Karolina Lindstadt i Barbara Orzeł ZSP Kłamino
6. Natalia Stachowska i Mieszko Straburzyński Zespół Szkół Gastronomicznych w Poznaniu
7. Katarzyna Świątek i Kacper Gałgański Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 10 w Bydgoszczy
8. Natalia Talaśka i Robert Kwiecień Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu
9. Tomasz Haczkowski i Tomasz Dzieliński Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu
10. Agnieszka Cybula i Wojciech Borawski Zespół Szkół w Wojewodzinie
11. Paweł Laśkiewicz i Karol Klinger Zasadnicza Szkoła Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy

W ciągu godziny adepci sztuki kulinarnej musieli zmierzyć się z rostbefem wołowym połączonym z pieprznikiem jadalnym popularnie zwanym kurką leśną. Całość miała być okraszona skorzonerą, a także ziołami i kwiatami jadalnymi. Organizatorzy zapewniali podstawowe produkty, a także talerze obiadowe do ekspozycji dań. Mimo, że szereg składników był taki sam w każdym zespole, każda z potraw prezentowała się z goła inaczej. Młodzi kucharze podczas przygotowywania jej stosowali szereg współczesnych
technik gotowania.

W jury w składzie:

  • Jerzy Pasikowski - prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni, przewodniczący jury,
  • Krzysztof Szulbowski – prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich
  • Albert Szpindowski – Bonduelle Food Service
  • Szymon Wacławik – Prezes Vistula Hotel
  • Beata Marcińczyk – Redaktor naczelna Poradnik Restauratora


przede wszystkim zwracało uwagę na smak potrawy ale liczyły się również takie aspekty jak estetyka podania i sposób wykonania.

Organizatorzy za pomocą konkursu chcieli pobudzić inwencję twórczą wśród przyszłych kucharzy, a także oswoić ich z dość trudnym kulinarnym tematem, jakim niewątpliwie jest rostbef wołowy. Jurorzy podkreślali, że choć było kilka wpadek, po to właśnie są organizowane taki konkursy, aby młodzi mieli okazję sprawdzić siebie i swoje możliwości i aby dowiedzieli się co zrobić aby nie popełniać tych samych błędów w przyszłości. Konkursy kulinarne mają też na celu zauważenie młodzieży wykazująca
szczególny talent kulinarny, który należało by pielęgnować pod okiem ekspertów. Kiedy młodzi kucharze dosłownie w pocie czoła starali się stworzyć niepowtarzalne danie, po drugiej stroni sali odbywały się pokazy kulinarne. Turniej oczywiście zakończył się wręczeniem nagród laureatom oraz upominkom wszystkim uczestnikom kurkowych zmagań.

Swoją obecnością zaszczycili i puchary wręczali: Tadeusz Pogoda - burmistrz Świecia, Franciszek Koszowski - starosta powiatu świeckiego oraz Iwona Karolewska – sekretarz starostwa powiatowego.

Puchar „złotej kurki” otrzymały Aleksandra Kozłowska i Patrycja Witek z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Start w Bydgoszczy, na miejscu II znaleźli się Tomasz Haczkowski i Tomasz Dzieliński reprezentujący Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu, a miejsce trzecie przypadło Katarzynie Świątek i Mikołajowi Gałgańskiemu z Zasadniczej Szkoły Zawodowa nr 10 w Bydgoszczy. Warto dodać, że dziewczyna była całkowicie niewidoma mimo to ekipa poradziła sobie rewelacyjnie.

Głównym pomysłodawcą i patronatem konkursu jest Tomasz Welter, ambasador marki Bonduelle, a także Szef Kuchni Vistula Hotel.

Organizatorami konkursu byli: Vistula Hotel Świecie i Bonduelle Polska
Patronat nad imprezą objęło: Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, Stowarzyszenie Kucharzy Kujaw I Pomorza oraz Slow Food.

W imieniu swoim jak i pozostałym organizatorom bardzo serdecznie dziękuję sponsorom, uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom, jurorom oraz wszystkim innym, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.
Autor: Tomasz Walter - Główny pomysłodawca i patron konkursu.

menu weselne

 CLF pros

WITAMY NA STRONIE

Zachęcamy do uatrakcyjnienia swojego menu oryginalną i niepowtarzalną kuchnią z naszymi produktami, które z pewnością staną się nietypową atrakcją na Państwa stole.

Projekt graficzny: Virtual People

 

 

loga stopka br