"KSIĄŻKA KUCHARSKA -"ŚLIMAKA KULINARNA PODRÓŻ" - NOWOŚĆ!"

Powstała pierwsza w Polsce książka kucharska z potrawami ze ślimaków

Autor: SNAILS GARDEN

Typ: drukowana
Oprawa: twarda, szyta (20/20 cm)
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-944828-0-0
Liczba stron: ponad 250 stron
Liczba zdjęć: ponad 120
Liczba autorskich receptur: 120
Liczba kucharzy - autorów: 64

Najsławniejsi mistrzowie kulinarni oraz uczestnicy Top Chef, MasterChef i Hell's Kitchen - autorzy przepisów, wzięli udział w premierze książki "Ślimaka kulinarna podróż" o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte, która odbyła się w podwarszawskiej Zielonce 10 lipca 2016 roku. Wydarzeniu towarzyszyły pierwsze Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaka.

Pozycja wydana przez Wydawnictwo Editorial jest pierwszą na polskim rynku książką w całości poświęconą potrawom ze ślimaka i kawioru ślimaczego. Zawiera ona 120 oryginalnych receptur stworzonych przez 64 mistrzów kulinarnych. Książka uzupełniona jest wieloma zdjęciami i liczy ponad 250 stron.

Książka ta powstała z pasji. Wszystko zaczęło się od Grzegorza Skalmowskiego, prekursora i wizjonera ślimakowego biznesu w Polsce. Rozczarowany polskimi realiami biznesu gastronomicznego kupił dom na wsi, gdzie szukał natchnienia na nowy biznes. W lokalnej gazecie przeczytał o znakomicie prosperującym punkcie skupu winniczka i postanowił sprawdzić, jak to działa. W 2003 roku założył firmę Snails Garden.

Od tamtej chwili ślimaki stały się jego pasją, którą z czasem postanowił zarazić szersze grono. Próba ta trafiła na podatny grunt i tak ślimaki stały się elementem, który połączył pasje twórcy Snails Garden i szefów kuchni.

W ten sposób powstało niepowtarzalne dzieło, które z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce.

Na rynku wydawniczym jest zaledwie kilka książek kucharskich uwzględniających przepisy ze ślimakami w roli głównej, a pozycji zawierających przepisy poświęcone wyłącznie im - nie ma w ogóle. Książka "Ślimaka kulinarna podróż. O tym, co zapomniane, a przypomnienia warte" -  jest więc pierwszą na polskim rynku pozycją w całości poświęconą przepisom na dania ze ślimaka. Adresatem tej książki jest właściwie każdy. Szczególnie jednak chcielibyśmy widzieć ją w rękach szefów kuchni, restauratorów, pasjonatów ślimaków.

Przy tworzeniu tej książki przyświecała nam idea przywrócenia ślimaka na polskie stoły. Wielu osobom ślimak na talerzu kojarzy się z obcą, francuską lub hiszpańską kuchnią. Mało kto wie, że dla naszych przodków dania ze ślimaka były codziennością. Jak donoszą źródła historyczne, pierwsze przepisy ze ślimaków pojawiły się w XVII wieku i były bardziej popularne niż dania z wieprzowiny, co potwierdza najstarsza polska książka kucharska (Compendium ferculorum) wydana w 1682 roku przez Stanisława Czernieckiego, w opracowaniu dr Jarosława Dumanowskiego. Pamiętam opowiadania mojej babci o tym, jak przed wojną chłopak zabierał ją na rande voux do krakowskiej restauracji na Rynku Głównym na ślimaki, aby jej zaimponować.

Potem nadeszły lata okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, kiedy próbowano zniszczyć naszą kulturę i tradycyjną kuchnię -  wtedy ślimaka zupełnie usunięto z jadłospisów. Obecnie wraca moda na to co dawne i zdrowe. Dlatego najwyższy czas, by znów sięgnąć po ślimaki i przypomnieć sobie to, co zapomniane, a przypomnienia warte.

Tworząc tę książkę, korzystaliśmy z dorobku znakomitych kucharzy, którzy tworzyli na nowo lub odtwarzali istniejące przepisy z wykorzystaniem ślimaka. W ideę Snails Garden włączyli się szefowie kuchni z całej Polski. Każdy z nich miał za zadanie przygotować przepis z wykorzystaniem ślimaczego kawioru oraz filetów ślimaka produkowanych przez Snails Garden. Chcieliśmy pokazać, jak wiele jest możliwości wykorzystywania ślimaków w kuchni. Można je gotować, piec, dusić w sosie, smażyć, podawać mielone, a nawet marynowane.

Idealnie sprawdzają się zarówno z dziczyzną, jak i w sałatce. Można je podawać na słodko, a także robić z nich drinki. Znajdują się tu zatem zarówno proste przepisy, jak i trudne receptury. Wszystkie łączy jedno  - ślimak - przez lata zapomniany skarb natury.

Mięso ślimaków jest delikatne, chude, a także ma znakomite walory odżywcze. Do przyrządzania potraw można wykorzystać również rodzime winniczki, jednak ich mięso jest twarde i ma ziemisty smak. Wadą jest także brak kontroli weterynaryjnej. W Polsce winniczki są objęte częściową ochronną  -  można je zbierać wyłącznie w maju, a w niektórych województwach zbiór jest całko wicie zakazany.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania niniejszej książki. Mamy nadzieję, że przepisy w niej zawarte będą interesujące i pomogą ponownie odkryć ślimaka  -  zapomniany przysmak polskiej kuchni.

Krzysztof Bukowski

Wydawca - Studio Editorial

 

Książka do kupienia w naszym sklepie online


Co ugotowały piękne Panie? Kto jest przywódcą stada? Ile punktów otrzymał kawior Biały? Gdzie hodowane są ślimaki śródziemnomorskie?
"Pytanie na Śniadanie" TVP2

Aga Kozak w poszukiwaniu ślimaków.
Smakoszka i znawczyni dobrej kuchni znowu w podróży! Tym razem Aga Kozak rusza na poszukiwanie najlepszych ślimaków.

Zapraszamy do krainy ślimaków - Pytanie na Śniadanie - materiał filmowy.

menu weselne

 CLF pros

WITAMY NA STRONIE

Zachęcamy do uatrakcyjnienia swojego menu oryginalną i niepowtarzalną kuchnią z naszymi produktami, które z pewnością staną się nietypową atrakcją na Państwa stole.

Projekt graficzny: Virtual People

 

 

loga stopka br